Opis

Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce z bagatym dorobkiem naukowym i kulturalnym. Jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce, przez wiele osób tradycyjnie uważanym za stolicę kulturalną kraju. Cenione uniwersytety i instytucje sprawiają, że miasto stalo sie głównym ośrodkiem nauki, edukacji i innowacji.

Miasto położone jest w południowej Polsce, na obu brzegach Wisły, 50°04'N 19°56'E. Obejmuje 326,8 kilometrów kwadratowych i liczy około 800.000 mieszkańcow.

Kraków jest znany z wielu historycznych budowli, od starożytnych zamków i katedr, do gotyckich i barokowych kościołów i 17-to wiecznych dworków. Jego imponujący rynek główny jest największym w Europie. Obszar zabytkowego starego miasta wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Miasto słynie z wielu teatrow, opery i baletu. Jest tętniącem życiem centrum turystycznym i posiada jedne z najlepszych polskich restauracji. Dziś mieszkancy przez swoją twórczość i kreatywność żyją zamożnie i z usmiechem. Rozwijająca sie gospodarka zapewnia miejsca pracy i dobrobyt.

Kraków, to również duży ośrodek przemysłowy. Znajduje się tam kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie, drugi co do wielkości zakład przemysłowy w kraju. Ilosc mieszkańcow stopniowo wzrasta wraz z grupami miedzynarodowymi osiedlającymi się i pracującymi w Krakowie, a to z kolei przyciąga znaczące inwestycje zagraniczne.